Energia przyszłości również z cienia

by

Myli się ten kto myśli, że naukowcy zaprzestali już pracy nad sposobami pozyskiwania energii. Wiemy już doskonale jakim przyszłościowym rozwiązaniem są ogniwa fotowoltaiczne, które pozyskują prąd wprost z energii promieni słonecznych. Okazuje się jednak, że niebawem będzie można pozyskiwać kilowaty również z … cienia. Ile to raz słyszeliśmy rozmawiając z klientami o montażu fotowoltaiki na Śląsku o problemach z zacienionymi miejscami. Taki fragment padającego cienia może skutecznie zniweczyć plany na realne uzyski. Tymczasem w laboratoriach inżynierów światowych sporo się dzieje i w tym temacie.

To póki co prototyp, ale ogniwa słoneczne też kiedyś były tylko prototypem, w który mało kto wierzył. Dziś fotowoltaika jest bardzo powszechna również na Śląsku. (Fot. Royal Society of Chemistry)

Właśnie stworzony został prototyp Generatora Energii Cienia. Urządzenie wykorzystuje kontrast pomiędzy strefami ciemnymi a realnym światłem i wytwarza energię elektryczną. Projekt oparty jest o cieniutkie paski folii, całość umieszczona jest na konstrukcji z krzemu. Co istotne – technologia wytwarzania może być znacznie tańsza niż produkcja typowych ogniw słonecznych. Być może już niebawem będzie można uzupełnić istniejące moduły słoneczne o te które pracują również w cieniu.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x