Fotowoltaika a globalne ocieplenie

by

Popularne ostatnio sformułowanie coraz częściej spotyka się zderzenie z rzeczywistością. Globalne ocieplenie to już nie jest jakiś tam frazes, nawet jeśli nie wierzy w to nawet obecny prezydent Stanów Zjednoczonych. Lodowce topnieją niemal w mgnieniu oka, poziom oceanów się podnosi a my latem coraz częściej, również w Polsce, borykamy się z ekstremalnie wysokimi temperaturami i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Huragany przemieszczające się nad Atlantykiem napędzane są coraz cieplejszymi wodami i stają się coraz bardziej niszczycielskie w kontakcie z lądami. Jak dziś po przejściu huraganu Dorian wyglądają Hawaje? Skąd na ulicach Miami biorą się tak gwałtowne podniesienia wód, jak to jest, że ulicami miast pływają ryby z oceanu? To wszystko ma swoje odzwierciedlenie w realnym podniesieniu się temperatury na ziemi.

Panele fotowoltaiczne a ekologia

Naukowcy ostrzegają, że jeśli nadal będziemy podążali w tym kierunku to poziom wód w oceanach może się podnieść nawet o 6 metrów, to oznacza, że część miast, państw może zniknąć pod wodą. Niestety panująca w wielu regionach naszego kraju susza to również wynik ocieplenia się klimatu. Pojawia się pytanie jak to powstrzymać, jak zmienić kierunek, w którym zmierzamy, czy jest dla naszych dzieci i wnuków jeszcze jakaś szansa?

Wiceprezydent w gabinecie byłego prezydenta Clintona, Al Gore całe swoje życie polityczne poświęcił walce z emisją gazów cieplarnianych i w konsekwencji globalnym ociepleniem. Już prawie 10 lat temu udział w “ocaleniu planety” miały panele fotowoltaiczne i ogólnie rozumiana energia odnawialna. Są kraje na świecie, które całkowicie zrezygnowały z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. W przypadku Śląska trudno o tym mówić bo mnóstwo osób żyje z wydobywania węgla, dzięki temu żyje także cały Śląsk i cała Polska. Ale jak to zawsze bywa kij ma dwa końce! Napędzając gospodarkę za pomocą węgla wpływamy znacząco na wzrost zanieczyszczeń, a przecież atmosfera ziemska jest jak cienka błona, i to bądź co bądź ona chroni nas przed całym wszechświatem. Dlatego to właśnie my powinniśmy rozpocząć proces zmian.

   Fotowoltaika pomoże w walce z globalnym ociepleniem?

Naszym sprzymierzeńcem w tej walce może być i jest energia uzyskiwana z promieni słonecznych. Fotowoltaika została już wielokrotnie doceniona przez naukowców i speców od pogody i zmian klimatycznych, gdyby każdy z nas zainstalował na swoim dachu panele słoneczne, zapotrzebowanie na zużywanie paliw kopalnych by znacznie spadła, poprawiłaby się jakość powietrza, a nasza planeta miałaby większe szanse na odbudowanie się.

Reasumując – to jaką wersję planety zostawimy naszym dzieciom, wnukom zależy od nas samych i podejmowanych przez nas decyzji. Odnawialne źródła energii to nasz oręż w walce z globalnym bądź co bądź problemem.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x