Fotowoltanika - Bytom

Fotowoltaika – Bytom

W czasach gdy niemal z każdej strony docierają do nas informacje o podwyżkach, a nasze pensje nie nadążają za wzrostem cen, większość z nas zastanawia się jak szybko i sprawnie obniżyć miesięczne opłaty. Możemy oczywiście zużywać mniej wody, mniej gazu. Pytanie jednak czy nie można całkowicie obciąć wydatki związane z wykorzystaniem energii elektrycznej? W Bytomiu z roku na rok rośnie ilość instalacji fotowoltaicznych. Na dachach domów, zabudowań firmowych coraz częściej “świecą przykładem” moduły fotowoltaiczne. Obok solarów to obecnie jeden z najlepszych sposobów na miesięczne oszczędności. Być może trudno w to uwierzyć ale rocznie można zaoszczędzić nawet 5 tysięcy złotych. Jak to możliwe?

Panele fotowoltaniczne w Bytomiu
Promienie słoneczne padają na taflę modułu fotowoltaicznego. Wytwarzany jest prąd, który poprzez falownik trafia do naszego gniazdka!

Coraz większe zainteresowanie fotowoltaiką w Bytomiu

Żeby wyjaśnić zagadnienie trzeba najpierw zagłębić się w sposób pozyskiwania energii ze słońca. Wyobraźmy sobie powierzchnię która wystawiona na działanie promieni słonecznych generuje kilowaty prądu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu to były tylko marzenia niektórych naukowców. Od niedawna, dzięki zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych, krzemu możemy produkować energię elektryczną. Początkowo moduły fotowoltaiczne były niewielkie i generowały znikomą ilość prądu. Dlatego wykorzystywane były w przenośnych latarkach, radiach itp. itd. Z czasem, w miarę rozwoju technologii udało się usprawnić ogniwa i w efekcie dziś jeden moduł o rozmiarach około 100cm/160cm może wytwarzać w idealnych warunkach nawet 370 watów energii. Gdy połączyć ze sobą kilka, to mamy instalację, która w pełni pokrywa nasze domowe zapotrzebowanie w energię elektryczną. Problemem jeszcze kilka lat temu było magazynowanie wyprodukowanych nadwyżek w celu wykorzystania ich w nocy lub w dni o mniejszym nasłonecznieniu. Firmy montowały akumulatory, które rozwiązywały tylko w pewnym stopniu problem ponieważ taka instalacja była zbyt droga by cokolwiek zaoszczędzić. Wymiana samych akumulatorów to był koszt na poziomie 20 tysięcy złotych. Dziś jednak możemy mówić o prawdziwej rewolucji i wcale nie chodzi o to, że ktoś opracował nowy system magazynowania energii w akumulatorach. Jak to możliwe?

Profesjonalny, solidny montaż to podstawa jeśli chodzi o fotowoltaikę. To instalacja, która ma działać sprawnie przez następnych naście lat!

Panele fotowoltaiczne to czysty zysk!

Kilka lat temu Polski Rząd wcielił w życie ustawę wedle, której akumulatorem jest sieć energetyczna. Nasze wyprodukowane nadwyżki przekazywane są do sieci a my mamy rok na wykorzystanie tego co nadprodukowaliśmy w czasie większego nasłonecznienia. Krótko mówiąc wiosną, latem, jesienią produkujemy więcej energii niż zużywamy na bieżąco, wszystko po to by mieć zapas energii na gorsze czasy. To wszystko sprawiło, że instalacje fotowoltaiczne są jeszcze bardziej dostępne a my mamy szybszą możliwość zwrotu inwestycji. Średniej wielkości mikroelektrownia to okolo 4-5kW, koszt pomniejszony o rządowe dotacje oraz ulgi to około 18 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę oszczędności roczne na poziomie 2-3 tysięcy złotych, całość spłaca się po około 5 latach. Od tego momentu my mamy darmowy prąd i możemy zapomnieć o rachunkach za energię elektryczną. Oczywiście istnieje taka możliwość, że w ciągu tych 5 lat ceny prądu ulegną zmianie raczej jednak nie będzie to obniżka. Wtedy nasza instalacja spłaci się jeszcze szybciej! Czy nasz rachunek faktycznie może opiewać na kwotę 0zł? Biorąc pod uwagę stałe opłaty przesyłowe, będzie to raczej 20-30 złotych miesięcznie, ale nadal to nie 200-300zł! Jak zabrać się za tworzenie mikroelektrowni?

Domy w Bytomiu zasilane energią paneli słonecznych

Obracając przykłady teoretyczne w praktykę. Pan Roman decyduje się na montaż fotowoltaiki na swoim dachu. Łączna ilość zamontowanych modułów fotowoltaicznych to 14 sztuk. Połać dachu na której zamontowana jest całość to strona południowa. Łączna moc instalacji to 4,96 kWp (Wato piki to moc maksymalna wytwarzana w czasie optymalnych warunków atmosferycznych – słonecznie, nie gorąco). Łączny koszt instalacji – moduły, falownik, okablowanie, konstrukcja, zabezpieczenia, instalacja to około 23 tysięcy złotych. Odliczamy od tego dotację w kwocie 5 tysięcy złotych oraz ulgę termomodernizacyjną. Ostatecznie mamy zatem sumę około 15 tysięcy złotych. Rocznie oszczędzamy około 2500 złotych bo miesięczny rachunek za energię elektryczną to 210 zł. Mamy zatem prosty rachunek 210zł x 12 miesięcy = 2520zł. Nasza instalacja będzie zatem przez pierwsze 6 lat zarabiała na siebie. Nasz wkład powoduje zatem, że od razu ograniczmy rachunki za prąd prawie do zera, ale odliczamy co miesiąc to co musieliśmy zainwestować na początku. Po 6 latach instalacja jest w pełni spłacona a my mamy darmowy prąd. Czy to nie piękne?

Montaż fotowoltaiki w Bytomiu
Ujęcie graficzne oszczędności z fotowoltaiki w przypadku Pana Romana. Praktycznie po 5 roku użytkowania mamy już drobny zysk z inswestycji. W kolejnych latach jest już znacznie lepiej. Po 10 roku mamy już około 12 tysięcy złotych oszczędności. Wszystko pod warunkiem, że ceny prądu się nie zmienią.

Mieszkasz w Bytomiu? Zadzwoń i zapytaj o szczegóły instalacji na Twoim dachu! +48 793 992 662