Fotowoltaika – Czeladź

Temat fotowoltaiki staje się coraz popularniejszy na Śląsku. Również w Czeladzi właściciele domów, czy firm coraz częściej stawiają na energię pozyskiwaną z promieni słonecznych. Korzyści są ogromne, bo rocznie można zaoszczędzić nawet 2-3 tysiące złotych w przypadku standardowego gospodarstwa domowego. Jeśli planujemy korzystać również z pompy ciepła do ogrzewania domu, to oszczędności mogą sięgać nawet 5 tysięcy złotych rocznie. Ta niebagatelna kwota jest do osiągnięcia dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie produkcji prądu. Jak to możliwe, że z promieni słonecznych można produkować energię elektryczną?

Fotowoltaika w Czeladzi – korzyści w postaci oszczędności!

Jeśli ktoś myśli, że ogniwa fotowoltaiczne to absolutna nowość na rynku, to jest w błędzie. Panele słoneczne od lat dostarczają tak zwanej zielonej energii do domów w Niemczech. Okazuje się, że można mówić już o zaspokojeniu około 35 procent zapotrzebowania w energię w tygodniu. W weekendy dachy domów i firm u naszych zachodnich sąsiadów zapewniają około połowy zapotrzebowania krajowego. U nas w Polsce fotowoltaika również szybko się rozwija. Od zeszłego roku budowę mikroelektrowni wspiera również rząd w postaci dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To niebagatelna kwota 5 tysięcy złotych! Gdy do tego doliczyć jeszcze ulgę z tytułu termomodernizacji otrzymujemy solidne wsparcie finansowe. Pytanie jednak jak to się dzieje, że energia z dachu, energia z promieni słonecznych trafia do naszego gniazdka?

Energia ze słońca w postaci promieni słonecznych trafia na taflę modułu fotowoltaicznego. Następnie poprzez ruch elektronów zamieniana jest w energię elektryczną.

Słowem klucz w przypadku budowy instalacji fotowoltaicznych jest ogniwo fotowoltaiczne oraz falownik, który odpowiada w skrócie za zamianę prądu stałego w zmienny. Dzięki temu możemy bezpośrednio korzystać z niej w naszych domach.

Fotowoltaika na dachu domu w Czeladzi – czy faktycznie się opłaca?

Dla przedstawienia Państwu realnego wsparcia dla budżetu domowego posłużymy się rzeczywistym przykładem. Pan Jarosław z Czeladzi planuje budowę mikroinstalacji na dachu swojego domu. Miesięczne zużycie oscyluje w granicach 220-240 złotych. Według wyliczeń potrzebujemy zatem instalacji o mocy około 6-7 kW. Na dach domu trafia zatem łącznie 18 modułów fotowoltaicznych o mocy 370Wp każdy.

Projekt wstępny – układ modułów fotowoltaicznych na dachu Pana Jarosława.

Ze względu na koszt magazynowania energii elektrycznej, trzeba pamiętać o powiększeniu mocy całości o 20%. Tyle właśnie pobiera sobie bowiem zakład energetyczny z tytułu kosztów magazynowania wyprodukowanego przez nas prądu. W efekcie od momentu uruchomienia całego zestawu Pan Jarosław ponosi tylko i wyłącznie opłaty z tytułu przesyłu w wysokości 10-15zł miesięcznie. Koszt zakupu podzespołów oraz instalacji to około 28 tysięcy złotych. Tę kwotę jednak pomniejszamy o dopłaty i ulgi i uzyskujemy ostateczną kwotę 19 tysięcy złotych, tyle kosztuje Pana Jarosława cała instalacja. Jak szybko się zwróci?

Montaż paneli fotowoltaicznych w Czeladzi  +48 793 992 662