Fotowoltaika - Dąrowa Górnicza
Temat odnawialnych źródeł energii jest coraz popularniejszy na świecie, w tym również Polsce i na Śląsku. Wzrost zainteresowania fotowoltaiką widać również w Dąbrowie Górniczej. Zwłaszcza na południu Polski nie bez znaczenia jest przecież zanieczyszczenie powietrza. Miasta rekordziści notują nawet ponad 100 dni ze smogiem w roku. To oznacza, że powietrze jest nie tylko niezdrowe, ale wręcz trujące. Wskaźniki pyłów pm 2,5 oraz pm10 zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym szaleją. Ma to oczywiście związek z ukształtowaniem terenu oraz warunkami atmosferycznymi, jednak nie bez znaczenia jest również emisja zanieczyszczeń. Wystarczy w mroźny wieczór spojrzeć na to co wydobywa się z kominów domów prywatnych. A co by było gdyby nasza prywatna elektrownia słoneczna generowała tyle prądu w ciągu lata i wiosny, by wystarczyło na pokrycie zapotrzebowania w energię elektryczną urządzeń codziennego użytku oraz ogrzanie domu? Do niedawna jeszcze energia elektryczna była najdroższą metodą podnoszącą temperaturę wnętrz. Dziś wiele się zmieniło! Głównie dlatego, że na rynku pojawiły się innowacyjne rozwiązania oraz sposób produkcji energii elektrycznej wprost ze słońca! Wyobraźmy sobie, że naszą podłogę ogrzewają energooszczędne maty grzewcze na podczerwień, a prąd płynie do nich z paneli słonecznych? Takie maty grzewcze zużywają o 60-70 procent mniej energii niż tradycyjna podłogówka elektryczna. Gdy do tego dodać fakt iż prąd pochodzi z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu, to mamy przepis na darmowe ogrzewanie domu!
Jak działa fotowoltaika? 

Zajmując się od lat fotowoltaiką coraz częściej jesteśmy pytani o to jak to możliwe, że promienie słoneczne zamieniane są na realny prąd w gniazdku? W najprostszy sposób rzecz ujmując chodzi o innowacyjny pomysł. Jednostka światła jest pochłaniana przez krzem znajdujący się wewnątrz panela i wybija elektron ze swojej pozycji zmuszając go do ruchu. Ten ruch to nic innego a właśnie przepływ prądu elektrycznego. Dzięki zastosowaniu złącza półprzewodnikowego możliwe jest połączenie tego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej, w ten sposób energia świetlna zostaje przekształcona w elektryczną. To być może dla większości z Was skomplikowany proces, ale w praktyce ta zamiana wiąże się  z produkcją ostatecznie ostatecznie prądu elektrycznego.
Fotowoltaika w Dąbrowie Górniczej

Miasta w zagłębiu dostrzegają walory wspomnianej wyżej techniki i coraz częściej z niej korzystają. Urzędy Miasta, szkoły, przedszkola - fotowoltaika dociera tam, gdzie na energii elektrycznej można zaoszczędzić. Dlaczego zatem nie mamy oszczędzać my, właściciele prywatnych domów i firm? Czy na terenie Dąbrowy Górniczej można spotkać już niebieskie panele słoneczne na dachach? Czy to technologia dostępna dla wszystkich?
Ile to kosztuje?

Powyżej wskazane zalety montażu paneli słonecznych są praktycznie niepodważalne, dlaczego zatem tak powoli rośnie zainteresowanie produkcją w ten sposób prądu? Odpowiedź jest prosta - wcześniej trzeba zainwestować! Oczywiście możemy mówić tu o odliczeniu podatku od instalacji, o programie “mój prąd”, ale sumarycznie instalacja będzie wymagała również naszego wkładu. Licząc średnie zapotrzebowanie na energię elektryczną, typowa instalacja może kosztować około 20 tysięcy złotych, po wszelkich odliczeniach możemy odjąć od tej sumy około 6 tysięcy złotych. W konsekwencji około 13-14 tysięcy musimy wyłożyć z własnej kieszeni. Oczywiście w perspektywie comiesięcznych oszczędności związanych z poborem prądu, możemy liczyć na zwrot inwestycji na przełomie kilku następnych lat.