Panele słoneczne w Istebnej

Fotowoltaika – Istebna

Nowy 2020 rok przyniósł wszystkim mieszkańcom Śląska informacje dotyczące podwyżek cen prądu. Politycy długo opierali się zakładom energetycznym, aż w końcu trzeba było ulec. W efekcie mamy niemal 10 procentowy wzrost opłat za prąd. To dziś kolejny argument, by uniezależnić się od dostaw prądu i zacząć własną produkcję, na własnym dachu. Fotowoltaika w Istebnej cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród ośrodków wypoczynkowych, ale również w proekonomicznym myśleniu właścicieli domów prywatnych i firm. Trudno się dziwić, bo przecież biorąc pod uwagę naszą Polską emisję gazów cieplarnianych, czy pyłów zawieszonych każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że to nie koniec podwyżek. Jeśli nie zrobimy czegoś z poziomem naszych zanieczyszczeń, Unia Europejska nałoży na nas wszystkich niebawem dodatkowe opłaty. Dlatego już dziś warto przemyśleć sprawę instalacji mikroelektrowni fotowoltaicznej.

Istebna – fotowoltaika to czysty zysk?

Instalacja fotowoltaiczna, bardzo często określana mianem fotowoltaniki, to w gruncie rzeczy bardzo prosta konstrukcja. Cała “magia” polega na zamianie najpierw promieni słonecznych w energię elektryczną, a następnie prądu stałego w zmienny. Niezbędne są zatem moduły fotowoltaiczne oraz falownik, inwerter.

Żeby móc zweryfikować to stwierdzenie naszą tezę podeprzemy przykładem. Pan Krzysztof z Istebnej instaluje na swoim dachu łącznie 18 modułów fotowoltaicznych o mocy nieco ponad 5,5 kWp, to o 20% więcej niż wynosi obecne zużycie gospodarstwa domowego. Ma to oczywiście związek z magazynowaniem energii przez Pana Krzysztofa nie wykorzystanej. Warto bowiem wiedzieć, że nasza nadprodukcja elektryczna jest w myśl obecnych przepisów przekazywana do sieci, z której możemy do roku wykorzystać 80%, owe 20% konsumowane jest przez zakład energetyczny. To oznacza iż w dni o mniejszym nasłonecznieniu Pan Krzysztof będzie mógł skorzystać z tego co wcześniej skumulował. Sieć energetyczna jest zatem akumulatorem naszej energii. Tu pojawia się ważne pytanie – ile to szystko będzie kosztować i kiedy się zwróci, po jakim okresie?

Ile trzeba zainwestować, by cieszyć się darmowym prądem z fotowoltaiki?

Wszystko w tym przypadku zależy od jakości podzespołów, które wykorzystamy do naszej instalacji fotowoltaicznej. Trzeba pamiętać, iż niska cena modułów fotowoltaicznych, czy samego falownika nie idzie tutaj w parze z efektywnością i długością pracy całej instalacji. Im więcej wstępnie włożymy w całość, tym dłużej będziemy się cieszyć bezawaryjną pracą. W przypadku Pana Krzysztofa wykorzystujemy moduły fotowoltaiczne produkowane w polskiej fabryce, falownik jest z niemieckiej fabryki. Reasumując cała instalacja będzie na siebie pracować przez pierwsze 5-6 lat.

Po 5 -6 latach Pan Krzysztof z Istebnej będzie już tylko i wyłącznie zarabiać na oszczędnościach generowanych przez fotowoltaikę. To naprawdę się opłaca!

Od tego momentu rodzina Pana Krzysztofa z Istebnej będzie już tylko korzystać z darmowego prądu w gniazdku! Co będzie gdy w ciągu tych 5 lat ceny prądu jeszcze wzrosną? Okres spłaty instalacji na pewno się skróci! Dlaczego wybór padł akurat na polskie moduły? Gwarancji udziela nie firma instalująca moduły, a producent. Krótko mówiąc w razie gdyby firma wykonująca instalację zrezygnowała z działalności gospodarczej, my nadal mamy gwarancję producenta. W innym wypadku gwarancji udziela nam wykonawca, gdy jego zabraknie, nasza umowa gwarancyjna może być w przyszłości problematyczna. Poza tym trzeba również pamiętać, że producent daje nam:

  • gwarancję na efektywność działania na 25 lat
  • wielkość gradziny opadającej na powierzchnię szyby, do której otrzymujemy gwarancję braku zniszczeń do nieco ponad 50mm, w przypadku chińskich mamy maksymalnie 20-25 mm, co przy naszych warunkach atmosferycznych ma olbrzymie znaczenie

Tych przykładów można mnożyć więcej, wystarczy zagłębić się w szczegóły. Reasumując pamiętajmy, że fotowoltaika ma działać sprawni nie przez pierwszych 5 lat, to inwestycja na co najmniej 20-25 lat, warto zatem inwestować z głową.

Energia za słońca na naszym dachu – panele słoneczne w Istebnej

Mieszkasz w Istebnej? Zadzwoń i zapytaj o szczegóły instalacji na Twoim dachu! +48 793 992 662