Fotowoltaika – Knurów

Nowoczesne rozwiązania ekologiczne coraz częściej wykorzystywane są w firmach i domach prywatnych w Knurowie. Mieszkańcy miasta doceniają korzyści płynące z fotowoltaiki. Promienie słoneczne zamieniane na energię elektryczną to nie tylko proekologiczne podejście, ale również ekonomiczne. To co niedawno jeszcze było tylko i wyłącznie marzeniem na przyszłość stało się w końcu realnym rozwiązaniem związanym z produkcją prądu z natury. Gdy fotowoltaikę połączyć z pompą ciepła, mamy również darmowe ciepło w domu, gdy fotowoltaikę wykorzystać do ładowania samochodu elektrycznego, to mamy również darmowe przemieszczanie się po Śląsku. Szerokie zastosowanie paneli słonecznych, upowszechniło się również w Knurowie, coraz częściej dachy domów i firm “świecą przykładem”. Ile to wszystko kosztuje i ile finalnie można zaoszczędzić?

Fotowoltaika w Knurowie – realne oszczędności!

Zasada działania fotowoltaiki jest bardzo prosta. To właśnie w prostocie tkwi sukces tego sposobu. Energia słoneczna w postaci prądu zasila urządzenia elektryczne w naszym domu.

Ogniwa fotowoltaiczne produkują energię wprost z promieni słonecznych, to nie ciepło jest zamieniane na energię a światło. Myli się zatem ten, kto twierdzi, że proces ten związany jest z energią cieplną. Warto zatem pamiętać iż panele słoneczne wytwarzają prąd również wiosną, jesienią i zimą. Korzyścią są również polskie przepisy, które umożliwiają nam kumulowanie wyprodukowanych kilowatów energii. Część energii jest bowiem na bieżąco wykorzystywana a nadmiar trafia do ogromnego akumulatora energetycznego, jakim jest sieć energetyczna. Nasz koszt to 20% prądu wprowadzonego do owego akumulatora. Montujemy zatem 120% zapotrzebowania gospodarstwa domowego, dzięki czemu uzyskujemy niezbędne 100 procent.  W konsekwencji rachunek za energię elektryczną ogranicza się do opłat stałych, przesyłowych.

Jak dopasować wielkość mikroelektrowni do naszego zapotrzebowania?

Oszacowanie ilości modułów fotowoltaicznych na dachu domu lub firmy to w przypadku istniejących zabudowań dosyć proste zadanie. Na podstawie rachunku jesteśmy w stanie określić jaka wielkość instalacji będzie odpowiednia. Co innego w przypadku domów dopiero powstających, w tym przypadku właściciel/inwestor nie jest w stanie precyzyjnie określić zużycia. Dlatego tutaj opieramy się głównie o dane deklarowane. Zdecydowanie większa będzie cała instalacja jeśli dom ma być dodatkowo ogrzewany za pomocą urządzenia elektrycznego.

Fotowoltaika w Knurowie – przykład