Panele słoneczne w Łaziskach Górnych

Fotowoltaika – Łaziska Górne

13 stycznia ruszył kolejny nabór na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych w ramach programu “Mój Prąd”, z dodatkowego wsparcia licznie skorzystali również mieszkańcy Śląska, w tym Łazisk Górnych. To dodatkowa gotówka, która może być argumentem “za” jeśli chodzi o budowę własnej elektrowni fotowoltaicznej, na własnym dachu. Że się opłaca i że warto inwestować w odnawialne źródła energii, świedczy między innymi rosnące zainteresowanie panelami słonecznymi. Na dachach domów i firm w Łaziskach Górnych powstaje coraz więcej projektów, coraz częściej to właśnie energia pozyskiwana ze słońca jest w kręgu naszych ekologicznych i ekonomicznych zainteresowań. Ale czy faktycznie fotowoltaika jest aż tak opłacalna i czy warto inwestować?

Panele słoneczne w Łaziskach Górnych – energia wprost ze słońca

Zanim jednak postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytanie, postarajmy się sprecyzować czym jest fotowoltaika i w jaki sposób może wpłynąć na wysokość naszych rachunków za prąd. Wyobraźmy sobie sytuację, w której 90% mieszkańców naszego regionu korzysta z ogrzewania domów energią elektryczną, która pochodzi wprost z natury, po drogach poruszają się pojazdy elektryczne, które ładowane są z gniazdka energią produkowaną z promieni słonecznych. Problem smogu nie dotyczy nas wcale, oddychamy tylko i wyłącznie świeżością natury. Jeszcze kilkanaście lat temu byłby to niezły scenariusz na film o marzeniach ludzi mieszkających w zanieczyszczonych miastach Śląska. Dziś ta wizja staje się coraz bliższa realizacji. Fotowoltaika to prosty sposób na zamianę energii słonecznej w energię elektryczną. W skrócie mówiąc chodzi o padające na taflę ogniw fotowoltaicznych promienie, które wywołują ruch elektronów, co generuje prąd. Gdy ogniw jest więcej, mamy większą ilość wyprodukowanych kilowatów. Gdy moduły ułożyć w panel fotowoltaiczny, mamy prawdziwą mikroelektrownię fotowoltaiczną, a ceny prądu spadają i to znacznie. W wielu przypadkach możemy ograniczyć zużycie tylko do opłat stałych. Gdy do odpowiednio dużej instalacji dołączyć jeszcze pompę ciepła, to mamy również darmowe ogrzewanie. Jeśli naszą instalację powiększymy o odpowiedni zapas produkowanej energii, to możemy jeszcze poruszać się elektrycznym samochodem, który ładowany jest prądem wyprodukowanym i zmagazynowanym w ciągu dnia. Zasada jest prosta – w ciągu dnia energia elektryczna jest produkowana, w nocy trafia do akumulatorów naszego elektrycznego pojazdu. Czyż to nie piękna wizja?

Fotowoltanika, panele słoneczne, fotowoltaika – nie ważne jak nazwiemy produkcję prądu z energii słonecznej, ważne ile możemy zaoszczędzić

Fotowoltaika a Polskie prawo

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, gdy budowa instalacji fotowoltaicznej wiązała się z posiadaniem akumulatorów, które były nie tylko drogie w zakupie ale również w serwisowaniu instalacje fotowoltaiczne były po prostu nieopłacalne i mało kto decydował się na ich budowę. Dziś, gdy cała nadprodukcja trafia do sieci energetycznej, sytuacja się znacznie zmieniła. I to właśnie jest klucz do zrozumienia dlaczego produkcja własnego prądu, na własnym dachu się opłaca. Na co dzień prąd z naszego dachu trafia do codziennego użytku, a to co nadprodukujemy, tzw. nadwyżki trafiają do sieci energetycznej, która dziś jest naszym akumulatorem. Od momentu wprowadzenia energii do sieci mamy rok na jej wykorzystanie, to znaczy latem mniej energii zużywamy i magazynujemy prąd na gorsze, bardziej pochmurne dni. W praktyce wiosną, latem, jesienią wprowadzamy do naszego elektrycznego akumulatora prąd, by w zimie go odebrać. Oczywiście to nie tak, że zimą nie produkujemy wcale! Można jednak założyć iż dni o dużym nasłonecznieniu będzie mniej. Czy to wszystko odbywa się zupełnie za darmo? Otóż zakład energetyczny przyjmując nasz prąd zobowiązuje się udostępnić nam w przyszłości 80% tego co do sieci wpłynęło. W praktyce 20% pobierane jest w ramach opłaty za magazynowanie. Projektując zatem naszą instalację powiększamy produkcję o owe 20% i produkujemy 120% naszego zapotrzebowania. To oznacza, że nadal 100% mamy do dyspozycji w przyszłości. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie całości, jeśli nie wykorzystamy nadprodukcji, to po prostu przepadnie nam.

Budowa instalacji fotowoltaicznej w naszym domu

Promienie słoneczne poprzez ogniwa fotowoltaiczne zamieniane są w energię elektryczną, następnie trafia ona do falownika, który zamienią prąd ze stałego w zmienny. Następnie to co wyprodukujemy jest na bieżąco wykorzystywane, a to co produkujemy w nadmiarze wysyłamy do akumulatora, którym jest sieć energetyczna.

Fotowoltaika – czy to faktycznie się opłaca?

Żeby znaleźć sens działania fotowoltaiki nie trzeba daleko szukać. Niemcy, za pośrednictwem ogniw fotowoltaicznych produkują 35% chwilowego zapotrzebowania w energię elektryczną w kraju. W weekendy ta liczba sięga prawie połowy. Likwidowane są tradycyjne elektrownie węglowe, powietrze z roku na rok jest czystsze, a mieszkańcy obniżają w znaczący sposób rachunki za prąd. Co ciekawe u nas zasady odbioru i magazynowania energii elektrycznej są jeszcze korzystniejsze.

Fotowoltaika w praktyce

Żeby ukazać korzyści płynące z montażu instalacji fotowoltaicznej posłużymy się przykładem. Pan Janusz mieszka w Łaziskach Górnych przy ulicy Orzeskiej. Posiada dom jednorodzinny z dachem dwuspadowym, miesięczne opłaty za prąd to około 160-170 złotych. Według wyliczeń na dach trafia 12 modułów monokrystalicznych, każdy o mocy 370Wp, są to moduły o większej niż tradycyjnie mocy ze względu na ograniczoną powierzchnię w pełni nasłonecznioną. W efekcie mamy około 4,5kWp na dachu. Dzięki czemu Pan Janusz będzie generował prąd z odpowiednią nadwyżką, by magazynować prąd na tzw. gorsze czasy. Jak w tym przypadku długo będzie się instalacja zwracać? Po 6 roku instalacja pracuje już tylko na oszczędności w budżecie domowym.

Energia za słońca na naszym dachu – panele słoneczne w Łaziskach Górnych

Mieszkasz w Łaziskach Górnych? Zadzwoń i zapytaj o szczegóły instalacji na Twoim dachu! +48 793 992 662