Fotowoltanika, panele słoneczne w Mikołowie

Fotowoltaika – Mikołów

Poszukując oszczędności w naszym gospodarstwie domowym lub firmowym bardzo często zastanawiamy się czy można obniżyć wysokość rachunków miesięcznych. Woda, gaz, opał, prąd – możliwości jest sporo. Niestety nie da się ograniczać zużycia w nieskończoność. Tymczasem warto pomyśleć o tym jak wcielić w życie nowoczesne rozwiązania, by nie tylko oszczędzać, ale również produkować media. Jak to możliwe? W Mikołowie coraz powszechniejsze stają się odnawialne źródła energii. Jakiś czas temu prawdziwy boom przeżywały solary – instalacje zapewniające ciepłą wodę w domu. Dziś mieszkańcy Mikołowa coraz częściej stawiają na fotowoltaikę, przez niektórych określaną fotowoltaniką lub panelami słonecznymi. W gruncie rzeczy nie ważne jest to jak nazywamy, ale to w jaki sposób i ile możemy zaoszczędzić. Wyobraźmy sobie produkcję prądu na dachu własnego domu, wprost z energii słonecznej. Słońce dostępne jest dla wszystkich i każdy z nas bez dodatkowych skutków ubocznych może zamieniać padające promienie w prąd. Dziś nie są już potrzebne paliwa kopalne by wytwarzać taką ilość energii elektrycznej, by całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie. Czy to możliwe by całkowicie wymazać z miesięcznych rachunków pozycję “opłaty związane z poborem energii elektrycznej”? Czy można doprowadzić do sytuacji, że jedyne opłaty to będą te związane z przesyłem? Wreszcie – czy można zaoszczędzić 3000 zł rocznie?

Fotowoltaika w Mikołowie – własny prąd z własnego dachu!

Fotowoltanika, panele słoneczne w Mikołowie
Inwestując w fotowoltaikę, inwestujemy w przyszłość! Generowanie własnego prądu, na własnym dachu to realne korzyści dla naszego budżetu. Gdy instalację fotowoltaiczną połączymy z zakupem na przykład pompy ciepła, to mamy realne korzyści w postaci oszczędności – nawet 5000 złotych rocznie.

Od kilkunastu miesięcy mamy dużo większe możliwości, rząd wprowadził w życie ustawę, która gwarantuje odbiór nadwyżki naszej produkcji elektrycznej, wprost do sieci energetycznej. Co to oznacza w praktyce? Nasza instalacja pracuje 24h na dobę, zupełnie bez naszego zaangażowania i bez względu na to gdzie akurat się znajdujemy. W ciągu dnia gdy na powierzchnię modułów fotowoltaicznych padają promienie słoneczne, generowane są kolejne kilowaty energii, która w postaci nadwyżek trafia do wielkiego akumulatora, którym jest sieć energetyczna. Część energii zatem zużywana jest na bieżąco a nie wykorzystane przez nas jednostki do wspomnianego wyżej akumulatora. W myśl nowych przepisów mamy 12 miesięcy na odbiór tego co wyprodukowaliśmy w postaci nadwyżki. W sezonie zimowym, gdy słonecznych dni jest zdecydowanie mniej, mamy możliwość pobrania tego co nadprodukowaliśmy w stosunku 1/08 w przypadku instalacji do 10kW oraz 1/07 w przypadku większych. Oznacza to, że możemy pobrać 80% tego co wysłaliśmy lub 70% w przypadku większych projektów. Warto zaznaczyć, że średnio na gospodarstwo domowe wystarczy instalacja o mocy 4-6kW.

Montaż fotowoltaiki – Mikołów

Fotowoltaika w Mikołowie - montaż instalacji
Montując moduły fotowoltaiczne na dachu naszego domu gwarantujemy sobie znaczący spadek miesięcznych rachunków za energię elektryczną.

Ktoś powie – wszystko super, tylko ile trzeba bezie zainwestować, by zacząć produkować własny prąd? Na terenie Mikołowa istnieje już spora ilość mikroelektrowni fotowoltaicznych, to nie jest nowy produkt wprowadzany na rynek. Z naszych rozmów z mieszkańcami tego miasta jasno wynika,  że po kilkuletnim użytkowaniu fotowoltaiki okres zwrotu inwestycji na ogół jest krótszy niż zakładano wstępnie. W Polsce mamy coraz więcej słonecznych dni, również tych w których temperatury nie są najwyższe a to idealny klimat do wytwarzania energii. Im wyższe temperatury otoczenia, tym częściej powierzchnia modułów się przegrzewa, tym częściej system się blokuje. Polska, Mikołów to idealne miejsce do produkcji prądu. Gdy weźmiemy pod uwagę stale rosnące ceny prądu i zapowiedzi polityków o kolejnych, to mamy pełen sukces. Warto już dziś pomyśleć o inwestycji na lata. Średnio instalacja fotowoltaiczna spłaca się dziś już po 8-9 latach, według danych szacunkowych ten okres może się skrócić nawet do 6-7 lat w najbliższym czasie.

Dopłaty rządowe, program “mój prąd” – fotowoltaika

Coraz większa ilość mieszkańców Mikołowa decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Nasza oszczędność to także wymierne skutki dla ekologii, korzystając z alternatywnych źródeł energii obniżamy poziom zanieczyszczeń w naszych miastach.

Dzięki dopłatom rządowym możemy znacznie skrócić czas zwrotu inwestycji, jaką jest instalacja fotowoltaiczna. W programie “mój prąd” można otrzymać 5 tysięcy złotych, lub jak zapisał ustawodawca zwrot połowy inwestycji. W przypadku gdy:

  • Będzie to instalacja wartości 8 tysięcy złotych otrzymamy zwrot w kwocie 4 tysięcy
  • Jeśli będzie to instalacja powyżej 10 tysięcy złotych, na przykład 20-25 tysięcy, otrzymamy pełną kwotę zwrotu w wysokości 5 tysięcy złotych

Dodatkowo naszą inwestycję możemy również odliczyć od podatku dochodowego, w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

Reasumując instalacja fotowoltaiczna to inwestycja w przyszłość, przez kilka pierwszych lat spłaca się sama z zaoszczędzonych pieniędzy, nasze rachunki praktycznie pozostają na tym samym poziomie. Po czasie zwrotu, czyli po 8-9 latach mamy już darmowy prąd i ogromne oszczędności w kieszeni.

Poszukujesz firmy, która zajmie się instalacją fotowoltaiczną w Mikołowie?

Zadzwoń +48 793 992 662 lub napisz kontakt@fotowoltaica.pl