Fotowoltaika – o czym powinniśmy pamiętać?

by

Decydując się na budowę własnej mikroelektrowni, na własnym dachu zmieniamy nieco dotychczasową formę funkcjonowania naszej instalacji. Z konsumenta stajemy się również producentem, stąd określenie prosument. Jednak zanim podejmiemy decyzję o instalacji powinniśmy przemyśleć i dogłębnie sprawdzić kilka istotnych czynników. O czym należy pamiętać, co należy wiedzieć?

1.Sprawdzamy rodzaj naszej umowy z zakładem energetycznym.

  • Możemy posiadać jednocześnie dwa rodzaje. Po pierwsze to dokument sprzedaży prądu, obejmujący tylko koszty sprzedaży energii zużywanej i opłaty stałe, handlowe oraz umowę o świadczeniu usług przesyłania lub dystrybucji.
  • W drugim przypadku jest dużo łatwiej, to tak zwana kompleksowa umowa. Tu nasz dokument obejmuje zarówno sprzedaż energii czynnej oraz koszty dostawy prądu do klienta końcowego.

Jeśli nie posiadamy umowy obejmującej drugi wariant, zanim przystąpimy do budowy mikroinstalacji należy zmienić typ umowy.

2. Sprawdzamy jaka jest moc naszego przyłącza. Jeśli ta zainstalowana w ramach mikroinstalacji jest wyższa niż moc przyłączeniowa to procedura podłączenia odbywa się na zasadzie wniosku o określenie warunków. Jeśli natomiast moc przyłączeniowa jest większa niż moc instalacji to wystarczy zgłoszenie. W tym drugim wypadku oszczędzimy sporo czasu. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o budowie naszej mikroelektrowni warto to zweryfikować na podstawie rachunku i ewentualnie wystąpić o zwiększenie tego wskaźnika.

Te dwie kluczowe sprawy należy wcześniej, zanim podejmiemy decyzję o budowie instalacji zweryfikować.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x