“Mój prąd” – program rządowy

by

Politycy zapowiadają nowy program, który ma zachęcić Polaków do zakładania instalacji fotowoltaicznych! Wedle założeń ma to być połowa kosztów, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych. Ma to być rozwiązanie idealne dla biznesu, dla domów prywatnych, ale przede wszystkim dla środowiska. Sprawy formalne? Do wypłaty będzie uprawniać potwierdzenie instalacji specjalnego licznika do obsługi fotowoltaiki. W sumie politycy zamierzają przeznaczyć na program miliard złotych a to oznacza że wypłat wystarczy do około 200 tysięcy prosumentów. Program oficjalnie został ogłoszony przez Premiera Morawickiego 23 lipca 2019 roku podczas wspólnej konferencji z ministrem energii i środowiska.

“Mój program” – termin naboru wniosków planowany jest na przełomie sierpnia i września.

Szczegółowe założenia:

  1. Dofinansowanie do instalacji słonecznych o mocy od 2kW do 10kW
  2. 50% kosztów pokryje fundusz, jeśli koszty końcowe nie będą wyższe niż 10.000, jeśli za naszą mikroinstalację wydamy 25 tysięcy to i tak maksymalnie możemy uzyskać 5 tysięcy złotych. Krótko mówiąc niemal do każdej instalacji będzie to dopłata w wysokości 5 tysięcy, trudno wyobrazić sobie bowiem instalację fotowoltaiczną o łącznej kwocie montażu za 10 tysięcy złotych.
  3. BARDZO WAŻNE! Jeśli otrzymaliśmy już dofinansowanie  lub realizujemy właśnie inwestycję w ramach innego programu – nie możemy się starać o dopłątę!
  4. Wniosek można składać w formie papierowej, korzystając z Poczty Polskiej lub Kuriera – wysyłka lub dostarczenie osobiste do NFOŚiGW.
  5. Dopłata może być udzielona tylko do nowych urządzeń – wyprodukowanych nie później niż 24 miesiące przed instalacją.

Pytania:

  1. Czy decyduje kolejność zgłoszeń? Co jeśli jesteśmy w trakcie instalacji i nie skończymy w odpowiednim czasie?
  2. Czy to jednorazowa dopłata, czy będzie ich więcej?
  3. Co to znaczy, że beneficjent zobowiązany jest do zgody na przeprowadzanie kontroli instalacji w okresie 3 lat od dnia wypłąty dofinansowania?
  4. Gdzie należy składać wnioski o dofinansowanie?

Te pytania skierujemy do odpowiednich osób, niebawem odpowiedzi w naszym filmie informacyjnym.

30.07.2019

Kilka telefonów do Ministerstwa Energii wykonanych, efekt? Nikt nic nie wie i trudno od kogokolwiek, cokolwiek wycisnąć. Kazali zaanonsować się mailowo – czego chcemy i jak chcemy to zorganizować. Zapytanie wysłane w tym samym dniu na ogólny mail ministerstwa energii.

31.07.2019 (8:00)

Kolejny telefon wykonany, tym razem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który podobno razem z Ministerstwem Energii zajmuje się programem. Odpowiedź Pani:

“Póki co wiemy tylko tyle, że program ma ruszy na przełomie sierpnia i września i …. tyle”

Otrzymaliśmy kontakt do osoby wyżej postawionej w funduszu, która być może zezwoli na wypowiedź w sprawie tego tajemniczego programu lub sama sie wypowie. Dostrzegamy ogólny popłoch wśród urzędników w tej sprawie.

31.07.2019 (10:00)

W końcu się udało porozmawiać z Panem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Rozmowa niebawem w naszym filmiku dot. programu “Mój prąd”

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x