Fotowoltaika w Jasienicy niedaleko Bielska

by

     Kolejna miejscowość w okolicach Bielska – Białej stawia na fotowoltaikę – tym razem na energię słoneczną postawiła Jasienica. Władze Gminy chcą pozyskać na realizację planów 3 miliony złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2016-2020, wszystko w ramach programu “Słoneczna Gmina Jasienica”.

   Docelowo środki mają wspomóc w zakupie instalacji fotowoltaicznych blisko 110 gospodarstw a dofinansowanie powinno sięgać blisko 80 procent kosztów. Są jednak warunki, które należy spełnić – panele muszą być  montowane na budynkach w gminie Jasienica, a nowo wybudowane obiekty mają być zasiedlone do końca tego roku. Warto w tym miejscu wspomnieć także o korzyściach wymiernych – jeśli ktoś zdecyduje się na mikro instalację wartości 19 tysięcy złotych, będzie musiał wyłożyć jedynie około 4 tysięcy, to szacunkowe koszty dla instalacji o mocy 3 kW. Szacunkowo każdy mieszkaniec powinien w ten sposób zaoszczędzić rocznie około 1000 – 1300 złotych. 

0 0 votes
Article Rating
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
picass0
picass0
6 lat temu

W systemach autonomicznych wyprodukowana energia elektryczna magazynowana jest w akumulatorach, skad przez falownik zasila wybrane obwody lub cale obiekty. Wiekszosc akumulatorow stosowanych w fotowoltaice to akumulatory zelowe 2V lub 12 V o zywotnosci ok. 10-15 lat. Urzadzeniem odpowiedzialnym za prawidlowy proces ich ladowania i jednoczesnie kontrolujacy stan ich rozladowania jest kontroler ladowania. Aby moc wykorzystac wyprodukowany i zmagazynowany prad staly dla potrzeb codziennych caly uklad wyposazony jest w falownik odpowiadajacy za zamiane pradu stalego w prad zmienny. Przetwornice do fotowoltaiki zaprojektowane sa tak, by dawaly optymalne parametry pradu przy stale zmniejszajacym sie stanie naladowania akumulatorow. Instalacje fotowoltaiczne zarowno autonomiczne, jak… Czytaj więcej »

1
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x