Fotowoltaika w Rudzie Śląskiej

by

Ruda Śląska, podobnie jak wiele innych miast na Śląsku stawia na fotowoltaikę. Dwa baseny oraz hala sportowa już korzystają z prądu wygenerowanego przez panele fotowoltaiczne, a plany są znacznie szersze. W sumie do tej pory na ten cel wydano blisko 800 tyś. złotych – ponad połowę środków wyłożyła Unia Europejska a wspomniane wcześniej obiekty (basen, hala sportowa) wykorzystują ekologiczną energię głównie do zasilania instalacji odpowiedzialnej za technologię wody basenowej oraz do oświetlenia wewnątrz budynków. Łącznie to 160 modułów i tak:

  • w przypadku basenów zamontowane zostały one na specjalnych konstrukcjach osadzonych w ziemi – teren dodatkowo jest stale strzeżony i monitorowany.
  • w przypadku hali sportowej panele zostały zamontowane n a dachu.

Warto dodać że obiekty zostały także wyposażone w akumulatory z których prąd może zostać wykorzystany w przypadku braku zasilania z zewnątrz. Ciekawostką jest także fakt iż konstrukcja instalacji fotowoltaicznej, znajdującej się przy krytym basenie w Nowym Bytomiu, pełni też rolę zadaszenia parkingu.

Na jakie oszczędności może liczyć miasto w związku z montażem paneli? 

Urzędnicy szacując dane przytaczają przykład funkcjonującego już od roku basenu który korzysta z energii słonecznej w Rudzie Śląskiej: 

“W okresie największego nasłonecznienia, czyli od początku czerwca do końca sierpnia, udaje się „wyprodukować” ponad 13 tys. KWh energii elektrycznej. Jeżeli przeliczy się to na pieniądze, to daje to ok. 6,5 tys. zł oszczędności na wydatkach za energię elektryczną w tym okresie” – informuje Zygmunt Grzybek dyrektor MOSiRu.

Nam pozostaje wierzyć, że w ślady Rudy Ślaskiej pójdą także Gliwice, Katowice, czy Zabrze! 

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x