Fotowoltaika – Ustroń

Nie ma obecnie na rynku lepszego sposobu na obniżenie rachunków za prąd niż montaż paneli fotowoltaicznych, część mieszkańców i właścicieli firm w Ustroniu już dawno postawiła na energię pozyskiwaną z paneli słonecznych.

Część osób w dalszym ciągu się waha, a pozostałe nadal nie wiedzą nawet o tej technologii. Tymczasem rząd wprowadza kolejne udogodnienia dla tych którzy chcą korzystać z własnej mikroelektrowni na dachu domu lub firmy. W efekcie mamy do dyspozycji odliczenie instalacji fotowoltaicznej od podatku oraz od września 2019 roku program “mój prąd”, który gwarantuje w praktyce dopłatę w  wysokości 5 tysięcy złotych, to oznacza, że decydując się na instalację wartości 20 tysięcy złotych, 5 tysięcy złotych nam zwraca, a podatek możemy odliczyć od realnych kosztów całej inwestycji. Co to oznacza?

Montaż paneli fotowoltaicznych w Ustroniu z dopłatą jest tańszy!

Trudno jednoznacznie wskazać ile osób skorzysta z programu rządowego “mój prąd”, mamy jednak informacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, że od początku do 2019 roku w sumie zainstalowanych zostało w Polsce około 70 tysięcy takich instalacji, gdy zatem weźmiemy pod uwagę 1 miliard złotych jaki politycy zamierzają zainwestować w fotowoltaikę, to można dojść do prostego wniosku – skorzystać może nawet 200 tysięcy osób, a to oznacza jednoznacznie, że program nie skończy się za tydzień, czy dwa.

Panele fotowoltaiczne produkują prąd bez względu na to czym aktualnie się zajmujemy – czy jesteśmy na wakacjach, w pracy, czy wypoczywamy pod domem na leżaku. Dzieje się to zupełnie bez naszej ingerencji, my możemy jedynie obserwować na naszym smartfonie efekty tej produkcji. W Polskim prawie prąd z paneli fotowoltaicznych w ciągu dnia wysyłamy do sieci, w nocy możemy pobrać to co wciągu dnia udało się wyprodukować. Podobnie jest w przypadku dni o większym nasłonecznieniu i tych gdy dzień jest krótszy, a niebo często przysłonięte chmurami.

Warto zatem przemyśleć instalację fotowoltaiczną i podjąć odpowiednie kroki. Pamiętajmy jednak by dokładnie sobie wszystko przeliczyć – ile wydajemy miesięcznie na prąd, ile codziennie pieniędzy wypływa z naszego domowego budżetu i ile de facto możemy zaoszczędzić.

Fotowoltaika w Ustroniu cieszy się coraz większym zainteresowaniem!

    Tu pojawia się bardzo ważne pytanie, którego nie można w żaden sposób bagatelizować – o czym należy pamiętać wybierając firmę do montażu fotowoltaiki?

  • Instalacja fotowoltaiczna ma być sprawna i wydajna jak najdłużej, dlatego warto pomyśleć o wysokiej jakości podzespołach. Na rynku możemy znaleźć ogniwa gorszej, lepszej i najlepszej jakości. Tu oprócz gwarancji bezawaryjności liczy się również wydajność. Pamiętajmy także o tym iż sporo zależy od sposobu i solidności montażu całej instalacji. Fachowcy doskonale wiedzą co zrobić by nasze korzyści z fotowoltaiki były jak największe.
  • Zanim podejmiemy decyzję o kontakcie z firmą zajmującą się fotowoltaiką zróbmy sobie rachunek naszych kosztów i wydatków. Trzeba określić jakie jest nasze zapotrzebowanie roczne na prąd, ile płacimy za energię elektryczną, jak usytuowany względem stron świata jest nasz dom, dach. Wszystkie te informacje są bardzo ważne dla instalatorów i pomogą określić ile modułów potrzebuje nasza instalacja fotowoltaiczna i ile za to wszystko zapłacimy.

Oszczędności z fotowoltaiki mogą sięgać nawet 100%!

Panele słoneczne można zainstalować nie tylko na dachu domu, z powodzeniem będą generowały również na gruncie.

Na forach internetowych znajdziemy spore grono malkontentów, przeciwników energii generowanej wprost ze słońca. Bo trzeba najpierw sporo wyłożyć i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle całość się zwróci. Mało kto tymczasem pamięta, że już 300zł zaoszczędzone miesięcznie na rachunkach za prąd daje w skali roku 3600 złotych realnych oszczędności, co w skali 5 lat daje nam 18000 złotych. Nad czym się zatem zastanawiać? Tu należy zaznaczyć również dwie sprawy:

  • Rachunki za prąd z roku na rok będą coraz wyższe. Wystarczy roczny wzrost na poziomie 30zł. Łatwo policzyć o ile będziemy płacili więcej po 5 latach!
  • Fotowoltaika to nie tylko realne oszczędności, to także ekologia. Niebawem zacznie się na Śląsku sezon grzewczy, wiemy dokładnie z czym wiąże się to również dla Ustronia. SMOG jest wszechobecny, a my trujemy nie tylko siebie, ale również nasze dzieci. Co by było gdyby większość mieszkańców ogrzewała domy za pomocą energii wyprodukowanej poprzez panele fotowoltaiczne? Wystarczy jako przykład wskazać maty grzewcze, które zużywają o 60 procent mniej energii niż tradycyjne ogrzewanie na prąd. Gdy to wszystko skonfigurować z energią ze słońca, to mamy prawdziwie ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie!