Generacje ogniw fotowoltaicznych

by

    Jakość wykonania sprzętu elektronicznego zależy dziś od wielu czynników. Podobnie jest w przypadku ogniw fotowoltaicznych. Decydując się na zakup tego typu urządzeń musimy mieć świadomość iż urządzenia te są bardzo drogie i trzeba pamiętać że ich zakup będzie się najprawdopodobniej długo zwracać, pomimo sporych dotacji z funduszy krajowych, czy europejskich. Dlatego też są to urządzenia na których nie warto oszczędzać!

      Wyobraźmy sobie zakupy w sklepie internetowym – mamy do wyboru trzy tablety – każdy o podobnej wielkości ekranu, ale innym wyposażeniu, oraz co oczywiste w innej cenie! Czy zdecydujemy się na ten najtańszy? Wśród Polskich klientów coraz częściej dominuje zasada wedle której nie stać nas na tanie urządzenia/przedmioty. Czasem warto na początku wydać trochę więcej, by później dłużej cieszyć się niezawodnością urządzenia elektronicznego. Nie inaczej jest w przypadku paneli fotowoltaicznych. Tutaj również cena ma znaczenie! Rozróżniamy dodatkowo III generacje paneli fotowoltaicznych:

 1. I generacja – klasyczne ogniwa, które zbudowane są prawie w 100% z krzemu. Ich sprawność kształtuje się na poziomie 17-22%, dodatkowo charakteryzują się niską automatyzacją procesu produkcji!

2. II generacja – Zbudowane są z tzw. Tellurku kadmu , gali, indu, selenu oraz miedzi. Ich sprawnośc kształtuje się na poziomie 7-15 procent. Są zdecydowanie tańsze w produkcji, gdyż dużo łatwiej wytworzyć je w automatycznym procesie produkcji.

3.III generacja – Oparte są na półprzewodnikach – ich sprawność wynosi zaledwie 5 procent, charakteryzują się niskimi kosztami związanymi z procesem produkcji.

 Na które się zdecydować? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Państwu 😉   

0 0 votes
Article Rating
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jampierre
Jampierre
8 lat temu

pisze:Hmmm bardzo cawikey pomysł z tym wspieraniem domowych gospodarstw ciekawe kiedy w Polsce powstanie podobny projekt może ustawa OZE trochę pomoże też.

1
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x