Instalacje PV w Europie i w Polsce

by

Nie od dziś wiadomo, że nowoczesne rozwiązania podążają do nas, do Polski nie ze wschodu a z zachodu. Tymczasem coraz częściej zadawane są pytania ile tak naprawdę MW w Europie jest produkowanych za pośrednictwem instalacji PV. Wiadomo, że Europa jest w tym segmencie energetyki prawdziwym liderem i pewnie długo jeszcze nim pozostaje. Z jednej strony to zasługa Unii Europejskiej i wszelkiego rodzaju dopłat, z drugiej strony zapewne są to takie elementy jak zmiana świadomości ludności Europejskiej, zmiana prawa w poszczególnych krajach.

fotowoltaika-europa

      Przeglądając udział ilościowy w produkcji prądu z instalacji fotowoltaicznych w Europie trudno nie dostrzec prymu Niemiec. To własnie ten kraj produkuje około 32 000MW energii z instalacji PV. Nasi zachodni sąsiedzi już dawno docenili pozytywny wpływ na środowisko prądu pochodzącego z paneli fotowoltaicznych. Całkiem sporo zielonej energii produkują także Włosi – to około 16 000MW oraz Francuzi i Hiszpanie. Trudno nie zorientować się iż Polska w tym segmencie póki co jest raczej w ogonku Europejskim – u nas to średnio 3MW. Różnica jest co prawda kolosalna, ale są szanse na to, że w najbliższym czasie się to zmieni, wszystko zależy jednak od podejścia do tematu polskiego Rządu oraz samych Kowalskich. Tylko na Ślasku od jakiegoś czasu obserwujemy wzrost ilości instalacji fotowoltaicznych w domach prywatnych. Instalacje znajdziemy w Rybniku, Katowicach, Pszczynie i wielu jeszcze innych mniejszych miejscowościach. Trzeba także wspomnieć o jeszcze jednym istotnym wskaźniku – Polska jest w ogonie zestawienie najbardziej atrakcyjnych krajów dla fotowoltaiki. To póki co 35 miejsce, tuż za Czechami.  

0 0 votes
Article Rating
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adik
Adik
8 lat temu

Mieszkam w Niemczech od kilkudziesięciu lat i powiem Wam szczerze – fotowoltaika u nas od kilku lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Coraz więcej sąsiadów korzysta z paneli na domach. Powietrze wkoło też czystsze.

1
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x