Inwerter fotowoltaiczny – co to takiego?

by

      Tak jak w nowoczesnym samochodzie, tak i w mikroelektrowni mamy do czynienia z sercem całego układu. O ile w przypadku samochodów tym sercem jest komputer sterujący, o tyle w fotowoltaice mamy do czynienia z inwerterem. Krótko mówiąc jest to kluczowy element pomiędzy panelami a akumulatorami i w konsekwencji z odbiornikami. Budując mikroelektrownię od podstaw, należy wziąć pod uwagę montaż właśnie tego urządzenia.
     Pytając specjalistów od fotowoltaiki o montaż inwertora, możemy usłyszeć cenną opinię – pamiętajmy, by umieścić to urządzenie jak najbliżej paneli – w grę wchodzi miejsce jak najbliżej dachu – strych, poddasze itp. Pytamy dalej – dlaczego? Krótko mówiąc chodzi o to by w znaczącym stopniu zmniejszyć straty prądu w momencie przesyłu. Im bliżej będzie on paneli fotowoltaicznych, tym mniejsze one będą. Pytanie – po co w zasadzie to urządzenie w naszej instalacji? Otóż podstawowe działanie to zamiana prądu stałego, wytwarzanego przez panele na zmienny, który z powodzeniem możemy wykorzystać do zasilania każdego sprzętu AGD czy RTV. Warto wiedzieć także, że urządzenie to wyposażone jest w specjalny wyświetlacz, na którym przedstawiane są wszystkie dane dotyczące działania instalacji, co ciekawe w tych lepszych urządzeniach instalowane jest także łącze internetowe – dzięki temu możemy na bieżąco monitorować działanie całego układu z dowolnego miejsca na świecie, o dowolnej porze.
0 0 votes
Article Rating
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adam_Worowski
Adam_Worowski
9 lat temu

Dodałbym do tego tematu informację o tym, że o ile cena zakupu paneli fotowoltaicznych z roku na rok jest coraz niższa, to ceny inwerterów szaleją w dalszym ciągu. To chyba najdroższy element całej instalacji.

1
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x