Fotowoltaika – Jaworzno

Z roku na rok obserwujemy wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. Europa zachodnia już dawno stawiała na fotowoltaikę, dziś coraz częściej moduły słoneczne zasilają gniazdka domów na Śląsku, w tym również Jaworznie. Czy faktycznie są ku temu powody, czy warto inwestować w energię ze słońca, czy będą z tego w przyszłości realne korzyści?

Fotowoltaika w Jaworznie – czy ta inwestycja się opłaca?

Zasada działania fotowoltaiki jest bardzo prosta. Promienie słoneczne padają na taflę modułu, następuje zamiana w energię elektryczną. Prąd o napięciu stałym trafia następnie do falownika, gdzie następuje wymiana, otrzymujemy prąd zmienny!

Jeszcze kilka lat temu, gdy energia uzyskiwana z promieni słonecznych trafiała do akumulatorów, gdy konserwacja i zakup był bardzo wysoki, a rząd nie wspierał właścicieli domów z instalacjami fotowoltaicznymi, całość była nieopłacalna. Dziś jest zupełnie inaczej! Nie dość, że otrzymujemy dopłatę w wysokości 5 tysiecy złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, możemy sobie całość odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej, to jeszcze cała nadprodukcja trafia do sieci energetycznej, która jest de facto naszym akumulatorem. Nie są już potrzebne akumulatory, dziś nadwyżki trafiają do sieci, a my w czasach mniejszego nasłonecznienia możemy je wykorzystać i w ten sposób oszczędzamy jeszcze efektywniej! Krótko mówiąc politykom nagle zaczęło zależeć na tym, byśmy byli bardziej ekonomiczni? Nic z tych rzeczy – cała sprawa związana jest z ekologią. Jeśli nasz rząd nie zrobi nic z niską emisją, emitowanymi do atmosfery gazami cieplarnianymi, to czekają nas najpierw kary ze strony Unii Europejskiej, a potem oczywiście drastyczne podwyżki prądu! Stąd lepiej reagować i zapobiegać niż informować społeczeństwo o większych opłatach.

Panele słoneczne, fotowoltanika, czy fotowoltaika?

Bardzo często podczas rozmów z klientami, również w Jaworznie, słyszymy różne określenia fotowoltaiki. Czasem to fotowoltanika, czasem panele słoneczne. Czy to ważne jak nazwiemy uzyskiwanie energii ze słońca? Czy nazewnictwo ma tutaj jakiekolwiek znaczenie? Ważne jest to ile na tej produkcji można zaoszczędzić i czy w ogóle się to opłaca? Aby Państwu zobrazować całość, posłużymy się przykładem. Zaglądamy w tym celu do Pana Jacka z Jaworzna.

Montaż fotowoltaiki – Jaworzno

Pan Jacek mieszka przy ulicy Krakowskiej w Jaworznie. Posiada dach dwuspadowy, z czego jedna połać zorientowana jest na południe. Opłata miesięczna za energię elektryczną to około 180zł. Rocznie to około 2200zł. Zgodnie z projektem na dach domu Pana Jacka trafia 14 sztuk modułów fotowoltaicznych o mocy 310kWp każdy. Szacowana produkcja roczna to około 3400kWh, co z odpowiednią nadwyżką zaspokoi w pełni zapotrzebowanie. Skąd nadwyżka? Otóż cała nadprodukcja, czyli to czego nie wykorzystamy jest magazynowana w sieci energetycznej przez rok od momentu wprowadzenia prądu do sieci. My możemy później wykorzystać 80% tego, co nadprodukowaliśmy. W efekcie w zimie, gdy do naszych modułów dociera odpowiednio mniej promieni, wykorzystujemy zapasy pomniejszone o 20%, które zatrzymuje zakład energetyczny. Tak działa to w myśl polskich przepisów. Dlatego instalację buduje się zawsze tak, by produkowała o 20% energii więcej co równoważy instalacyjne pobory. Wracając jednak do Pana jacka, według naszych obliczeń koszt montażu i zakupu instalacji zwróci się po około 6-7 latach, uwzględniając ulgi i dopłaty o których za chwilę.

Fotowoltaika – dopłaty, ulgi

Skąd tak szybki okres zwrotu inwestycji? Otóż od mniej więcej połowy roku 2019 możemy otrzymać dopłatę w wysokości 5 tysięcy złotych do instalacji Pana Jacka, dodatkowo zgodnie z przepisami, możemy odliczyć od podatku ulgę termomodernizacyjną w wysokości 18%. Całość sprawia, że na dzień dobry uzyskujemy około 7 tysięcy złotych. reszta zostanie wypracowana przez instalację w ciągu wspomnianych wyżej lat. Oczywiście sytuacja zmieni się zasadniczo w przypadku podwyżek za energię elektryczną, przyjmijmy jednak, że ceny energii nie pójdą w górę ( choć jak wiemy to mało prawdopodobne).

Panele słoneczne – liczy się jakość podzespołów!

Zakładając, że Pan Jacek z Jaworzna chce szybko zacząć oszczędzać i chce by to oszczędzanie było trwałe, decydujemy się tylko i wyłacznie na sprawdzonej jakości podzespoły. Moduły fotowoltaiczne polskiego producenta (gwarancja na moc 25 lat) oraz falownik produkcji niemieckiej z gwarancją na 12 lat. Co ważne w przypadku modułów fotowoltaicznych – gwarancję na moduły otrzymuje Pan Jacek, nie firma, która je montowała. W razie problemów, gdy firma zajmująca się montażem zniknie z rynku, Pan Jacek nadal ma gwarancję producenta! Biorąc pod uwagę zakładane 20-25 lat działania instalacji, to bardzo istotne. O czym jeszcze należy pamiętać?

  • od polskiego producenta otrzymujemy gwarancję na uderzenie kuli gradowej o średnicy nawet 50-55mm, w przypadku chińskich produktów do 20-25mm.
  • do każdego modułu otrzymujemy numer fabryczny i do każdego z nich dostajemy wynik prześwietlenie elektroluminescencyjnego, co potwierdza jakość wykonania.
  • moduły od polskiego dostawcy mają odpowiednią wytrzymałość na podmuchy wiatru, co gwarantuje, że nie rozwarstwią się podczas wichury

Przykładów oczywiście można wymieniać więcej, pamiętajmy nade wszystko liczy się długoletnie, bezawaryjne działanie całości, ponieważ każda awaria wydłuża okres spłaty całości systemu fotowoltaicznego.

Mieszkasz w Jaworznie? Zadzwoń i zapytaj o szczegóły instalacji na Twoim dachu! +48 793 992 662