panele fotowoltaiczne nocą

Panele fotowoltaiczne działające również w nocy?

by

     Większość osób pytających o montaż instalacji fotowoltaicznej zadaje również pytania co dzieje się w nocy gdy słońca nie ma. Obecnie nie ma możliwości produkcji energii ze słońca bez udziału słońca, ale naukowcy stale pracują nad udoskonaleniem paneli fotowoltaicznych i być może już niedługo będzie można pozyskiwać energię słoneczną również w nocy. Jak to możliwe?

     Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych od dawna pracują nad unowocześnieniem ogniw. W tym przypadku pomocna okazuje się nanotechnologia – w gruncie rzeczy chodzi o to by czerpać energię nie tylko z widma widzialnego ale także z zasobów podczerwieni. Dziś naukowcy są  w stanie pozyskiwać energię słońca w ciągu dnia a w nocy tą samą energię zmagazynowaną w ziemi. W skrócie chodzi o to że gdy mamy słoneczny dzień panele czerpią energię wprost z promieni słonecznych, gdy nastaje wieczór ogromna część energii jest zmagazynowana właśnie w ziemi skąd nowoczesne, nowatorskie panele są w stanie energię wydobyć! Co ciekawe według wyliczeń naukowców obecnie panele krzemowe są w stanie wygenerować z promieni słońca jedynie 20 procent energii, podczas gdy nanotechnologia ma gwarantować wzrost tego wskaźnika nawet do poziomu 80 procent. Nam pozostaje wierzyć, że owa nanotechnologia jak najszybciej opuści poziom badawczy i wejdzie do komercyjnego użytku.

0 0 votes
Article Rating
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Romek
Romek
2 lat temu

Tak się składa że mieszkam nie opodal BTS-a i o różnych porach w nocy, pojawia mi się napięcie na nich przez około 5-6 minut. Średnio jest to od 2.8V/m2 paneli do 3.3V/m2.
Czy ktoś jest w stanie to wytłumaczyć?

Witek
Witek
6 lat temu

Myślę, że niedługo panele słoneczne będą tak powszechne jak samochody na prąd. Zastanawiam się tylko co będzie się działo w takich krajach jak Arabia Saudyjska, gdzie bez sprzedaży paliwa nie ma praktycznie żadnych dochodów.

2
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x