panele fotowoltaiczne nocą

Panele fotowoltaiczne działające również w nocy?

by

     Większość osób pytających o montaż instalacji fotowoltaicznej zadaje również pytania co dzieje się w nocy gdy słońca nie ma. Obecnie nie ma możliwości produkcji energii ze słońca bez udziału słońca, ale naukowcy stale pracują nad udoskonaleniem paneli fotowoltaicznych i być może już niedługo będzie można pozyskiwać energię słoneczną również w nocy. Jak to możliwe?

     Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych od dawna pracują nad unowocześnieniem ogniw. W tym przypadku pomocna okazuje się nanotechnologia – w gruncie rzeczy chodzi o to by czerpać energię nie tylko z widma widzialnego ale także z zasobów podczerwieni. Dziś naukowcy są  w stanie pozyskiwać energię słońca w ciągu dnia a w nocy tą samą energię zmagazynowaną w ziemi. W skrócie chodzi o to że gdy mamy słoneczny dzień panele czerpią energię wprost z promieni słonecznych, gdy nastaje wieczór ogromna część energii jest zmagazynowana właśnie w ziemi skąd nowoczesne, nowatorskie panele są w stanie energię wydobyć! Co ciekawe według wyliczeń naukowców obecnie panele krzemowe są w stanie wygenerować z promieni słońca jedynie 20 procent energii, podczas gdy nanotechnologia ma gwarantować wzrost tego wskaźnika nawet do poziomu 80 procent. Nam pozostaje wierzyć, że owa nanotechnologia jak najszybciej opuści poziom badawczy i wejdzie do komercyjnego użytku.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Witek Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Witek
Gość
Witek

Myślę, że niedługo panele słoneczne będą tak powszechne jak samochody na prąd. Zastanawiam się tylko co będzie się działo w takich krajach jak Arabia Saudyjska, gdzie bez sprzedaży paliwa nie ma praktycznie żadnych dochodów.