Prosta droga do fotowoltaiki

by

Całkiem niedawno nie do pomyślenia było umieszczanie paneli fotowoltaicznych przy drogach, na autobusach a tymczasem dziś wiemy że panele mogą być jeszcze efektywniej wykorzystane. W jednej z niewielkich, francuskich miejscowości powstała pierwsza na świecie ulica stworzona z paneli słonecznych. Czy ten, póki co eksperyment ma szansę pojawić się w przyszłości na drogach w Katowicach, Gliwicach, czy Rybniku?

    Póki co wiadomo jedynie że niebieska nawierzchnia powstała z blisko 3 tysięcy paneli i rozciąga się na długości około kilometra. Barierą mogą być jednak koszty – inwestycja pochłonęła około 5 milionów euro a wytworzona energia ma docelowo wystarczyć do zasilenia w energię elektryczną miejskiego oświetlenia. Co ciekawe – jeśli pomysł się sprawdzi, a wszystko na to wskazuje, Francja zamierza do 2020 roku zbudować blisko 1000 km takich niebieskich dróg. Tu rodzi się pytanie – co z trwałością takiej drogi czy chodnika? Specjaliści szacują iż wytrzymałość powinna być porównywalna z tradycyjną drogą, czy chodnikiem – gwarancja na 20 lat powinna być w pełni wystarczająca. Niestety wydajność takich drogowych paneli jest znacznie niższa niż tych tradycyjnych.Dyskusyjny wydaje się być także pomysł władz francji na to skąd wziąć pieniądze na przyszłe, podobne inwestycje. Urzędnicy zaproponowali bowiem podniesienie akcyzy na paliwo, co oczywiście ma wpłynąć na wzrost wydatków obywateli. A co Wy sądzicie o tego typu pomyśle?

0 0 votes
Article Rating
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ben1986
Ben1986
5 lat temu

Nie sądzę by w Polsce w najbliższym czasie ktoś pomyślał by budować takie drogi skoro nasz kochany rząd do dziś nie potrafi stworzyć sensownego prawa dotyczącego odbioru energii elektrycznej od osób posiadających lub myślących o montażu paneli fotowoltaicznych. To chyba nadal u nas śpiewka przyszłości … niestety!

Stefan Winkler
Stefan Winkler
6 lat temu

Ciekaw jestem jak to jest, że we Francji i w Niemczech w domach a nawet, jak widać, na drogach buduje się instalacje fotowoltaiczne na potęgę i rynek rośnie, a u nas ostatnie działania rządu raczej ukróciły dofinansowania do paneli. W konsekwencji trzeba szukać innych dróg, by się opłacało.

2
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x