Panele fotowoltaiczne - ekologia

Prosument, czyli kto?

by

Fotowoltaika, falownik, energia słoneczna, czy wreszcie prosument. Wokół fotowoltaiki narosło wiele nowych określeń, które nie do końca są zrozumiałe. Tym razem zajmiemy się określeniem prosument.

Któż to jest i skąd to określenie się wzięło?

Samo słowo pochodzi od połączenia dwóch – producent i konsument. O ile w przypadku pobierania energii elektrycznej jesteśmy konsumentem tego co wytwarzają elektrownie, to w przypadku produkcji energii na przykład z promieni słonecznych jesteśmy na swój sposób także producentem, stąd właśnie łącząc oba te słowa mamy określenie prosumenta, czyli i producenta i konsumenta jednocześnie. Dzięki rozwojowi techniki pozyskiwania energii elektrycznej za pomocą ogniw fotowoltaicznych zmieniło się nieco podejście do wykorzystywania energii. Produkcja tego dobra stała się powszechna już kilkanaście lat temu, dziś również w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością.

Czy każdy z nas może być prosumentem? 

Sięgając do ustawy dotyczącej wytwarzania energii wprost ze słońca dowiadujemy się, że prosumentem jest odbiorca końcowy wytwarzający jednocześnie energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby. W myśl ustawy prosumentem może zostać praktycznie każdy – właściciele domów prywatnych, samorządy, szpitale, szkoły, przedszkola oraz firmy i wiele innych. Trzeba jednak pamiętać iż wytwarzanie energii ze słońca nie może stanowić przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej. Czyli produkujemy prąd, niejako przy okazji prowadzenia na przykład firmy.

O jak dużych instalacjach mówimy w przypadku prosumentów? 

Wielkość mikroelektrowni określa się najczęściej w ilości produkowanych kW. W przypadku maksymalnych wskaźników mówimy tutaj o 50kW oraz napięciu znamionowym przyłącza energetycznego 110kV.

Prosument - energia fotowoltaiczna na Śląsku
Taki widok w Polsce to póki co marzenie, ale jeśli fotowoltaika będzie się tak szybko rozwijać nadal, to być może za kilka lat tak właśnie będą wyglądały domy w miastach i miasteczkach.

Czy firmy także mogą mieścić się w określeniu prosument? 

W połowie roku 2019 światło dzienne ujrzała nowelizacja Ustawy dotyczącej Odnawialnych Źródeł Energii, w myśl której to właśnie firmy mogą produkować energię elektryczną na własne potrzeby, ma to oczywiście związek ze stale rosnącymi cenami energii elektrycznej. Prosument – firma, ma jednak o wiele większe możliwości w dysponowaniu nadwyżkami wyprodukowanej energii elektrycznej. W przypadku opustów obowiązuje taka sama zasada jak w przypadku odbiorców prywatnych, czyli stosunek – 100% wprowadzonej energii do sieci możemy w 80% wykorzystać (instalacje do 10kW) oraz 70% w przypadku mikroelektrowni od 10kW do 50kW. Różnica polega jednak na tym, że prosument-firma może nadwyżkę również sprzedać po cenie rynkowej wybranemu zakładowi energetycznemu. Oczywiście mówimy tutaj o cenach hurtowych określanych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x