Ruda Śląska – 5,1 mln na OZE

by

   Będą kolejne inwestycje w panele słoneczne na Śląsku! Ruda Śląska pozyskała środki unijne w wysokości 5,1 miliona złotych na odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę. Gro z pozyskanej kwoty, bo prawie 3,5 mln zł, stanowić ma dofinansowanie do budowy instalacji OZE w budownictwie jednorodzinnym. Przypomnijmy, że to już drugi etap programu. W sumie dofinansowanych ma być ponad 170 instalacji. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na dostawę i montaż urządzeń na budynkach, później będą zawierane umowy z mieszkańcami. Warto wspomnieć, że do tej pory dzięki tego typu środkom miasto dofinansowało już 51 instalacji, aktualnie przygotowywany jest III etap przedsięwzięcia.

Ruda Śląska stawia na Fotowoltaikę!

   Instalacje fotowoltaiczne pojawią się między innymi na czterech budynkach przy ul. Szczęść Boże 62. Będzie to 56 modułów fototowoltaicznych służących do produkcji prądu elektrycznego. Tu będzie montowana również  pompa ciepła, która wykorzystana zostanie do ogrzewania wody użytkowej. Całość ma  kosztować ok. 420 tys. zł, a samo dofinansowanie wyniesie ok. 345 tys. zł.

Panele słoneczne będą produkowały prąd również  dla budynku siedziby PWiK, a także oczyszczalni ścieków Halemba – Centrum. Wartość prac to ponad 2,2 mln zł, przy dofinansowaniu na poziomie blisko 1 mln zł.

Na zakończenie warto podkreślić, że w ciągu ostatnich pięciu lat w budynkach zarządzanych przez miasto zainstalowano już ponad 1000 modułów fotowoltaicznych, które są w stanie wyprodukować ponad 200 MWh energii elektrycznej rocznie. Pozwala to zaoszczędzić w skali roku ponad 100 tys. zł.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x