Śląsk – fotowoltaika na wodzie

by

Dachy domów na Śląsku coraz częściej wyposażone są w panele słoneczne, fotowoltaika stała się tak powszechna, że korzystają z jej zalet również firmy, generując miesięczne oszczędności na wysokim poziomie. Firmy zajmujące się produkcją modułów fotowoltaicznych dwoją się i troją by “wycisnąć” z jednego ogniwa jeszcze więcej energii. Jakiś czas temu rząd zapowiedział przeniesienie wiatraków z lądu do morza – ma to w konsekwencji wpływać na efektywniejszą produkcję prądu bez uszczerbku dla mieszkańców okolicznych domów. Tu pojawia się pytanie – czy panele słoneczne też mogą w najbliższym czasie generować prąd z powierzchni wody?

 

Okazuje się, że pomysł wcale nie jest innowacyjny. Od sierpnia 2018 roku przy zbiorniku elektrowni wodnej w Łapinie w województwie pomorskim był prowadzony pilotażowy program fotowoltaiki na wodzie. Celem było określenie, czy w tych warunkach panele słoneczne mogą generować więcej kilowatów energetycznych.

Ktoś w tym miejscu może zadać pytanie – w jakim celu budować mikroelektrownię na wodzie, skoro na lądzie jest znacznie łatwiej? Odpowiedź jest kluczowa w całym procesie inwestycyjnym. Jak wykazały badania przeprowadzone na północy Polski, moduły fotowoltaiczne są w stanie pracować znacznie efektywniej na powierzchni wody. Skąd takie wnioski?

  • Umieszczone na powierzchni wody panele słoneczne w otoczeniu wody są lepiej chłodzone. Wiadomo przecież nie od dziś, że w wysokich temperaturach moduły fotowoltaiczne generują znacznie mniej energii.
  • W otoczeniu wody, w warunkach sporej wilgotności na powierzchni szyby gromadzi się znacznie mniej zanieczyszczeń. Kurz i pył na powierzchni wody nie unosi się. Czyste moduły generują znacznie więcej energii.

W efekcie dzięki tym zabiegom, w pilotażowym programie panele wygenerowały o 10 procent więcej energii. Gdy zastosować system przesuwający pływające panele w kierunku słońca, tzw. system podążający, to energii było już o 20 procent więcej. Jest się zatem o co bić.

Reasumując, na Śląsku mamy wiele miejsc, w których można z powodzeniem wykorzystać konstrukcję z pływającymi modułami. Zalew w Rybniku, jezioro paprocańskie w Tychach, zbiornik Goczałkowicki itp. itd. Dodatkowym atutem jest optymalne wykorzystanie miejsc, które ciężko zagospodarować.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Czekamy na Twój komentarz! x
()
x